Akcija „Rādi, ka neradi lieku!” aicina jauniešus domāt par aprites ekonomiku

Publicēts:

Biedrības „Daibes ilgtspējas centrs” izstrādātās kampaņas „Radi, lieku neradot!” tēls Žanis Neveisteris met izaicinājumu 13 - 19 gadīgajiem, lai caur radošu darbošanos jaunieši iepazītu aprites ekonomikas pamatprincipus. Jau kopš janvāra vairāk kā 100 skolas visā Latvijā izmanto biedrības sagatavoto online lekciju sēriju. Skolotāji mācību procesā aicināti integrēt arī Žaņa mestos izaicinājumus, lai radošā darbošanās vainagotos gan ar zināšanām, gan noderīgām balvām.

 

Žaņa Neveistera marta izaicinājums  jauniešiem (no 15.03. līdz 15.04.)

 

Savā otrajā izaicinājumā Žanis aicina aizdomāties par tādu nozīmīgu aprites ekonomikas terminu kā produkta dzīves cikls. Piedalīties iespējams divos variantos.

 

1. SPĒLĒJOT! 

- Jaunieši aicināti izspēlē spēli, kurā jāsaliek produkta dzīves cikls limonādes bundžiņai, džinsu biksēm, hamburgerim un mobilajam telefonam.

- Spēle atrodama šeit.

- Kad spēle izspēlēta un cikli iepazīti, tad jāuztaisa ekrānšāviņš kādam no rezultātiem.

 

2. IZPĒTOT!

 

  • Jāizvēlas priekšmets, kurš ikdienā bieži tiek lietots un kuru gribas izpētīt smalkāk, piemēram, dators, džinsu bikses vai kaut vai skrituļdēlis.
  • Jāizpēta no kādām detaļām attiecīgais priekšmets sastāv, kur kas tiek ražots, no kurienes atvests, kur tiek likt kopā un zīmējot, līmējot vai ar video palīdzību jāsaliek attiecīgā produkta dzīves cikls.

 

Kur jāiesūta?

  • Sastrādātais elektroniskā formātā jāiesūta līdz 15.aprīlim (ieskaitot) uz e-pastu: izglitiba@zaao.lv vai  Whatsapp ziņā uz nr. 25459399, norādot precīzu informāciju: vārds, uzvārds; izglītības iestādes nosaukumu, klase, telefona nr., e-pasts.

 

Noslēdzošajam izaicinājumam starts tiks dots 15.aprīlī, kad jaunieši tiks aicināti izveidot video, izmantojot Žaņa gifiņu  (GIF platformās atrodams pēc atslēgas vārdiem: ZANIS un NEVEISTERIS), lai parādītu apkārtējiem, kādas izvēles labāk veikt ikdienā,  lai neradītu atkritumus.

 

Visu par akciju var izlasīt šeit.

 

 

 

Online video lekciju sērija

 

Jau kopš janvāra vairāk kā 100 skolas visā Latvijā izmanto biedrības „Daibes ilgtspējas centrs”  sagatavoto online un tiešsaistes lekciju sēriju 7.-12.klases skolēniem par aprites ekonomiku. Lekcijas būvētas uz kompetenču izglītības pamatprincipu bāzes, kas nozīmē, ka aktualizētās vides tēmas un uzdevumus skolotāji var ērti integrēt dažādos mācību jomu priekšmetos: ķīmija, ģeogrāfija, dizains un tehnoloģijas, inženierzinības, sociālās zinības, ekonomika.

 

Informācijai Liena Kreišmane, 25544338 vai daibesic@gmail.com.


Akcija „Rādi, ka lieku neradi!” tiek organizēta biedrības “Daibes ilgtspējas centrs” realizētājā Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) finansētā projekta “Radi, lieku neradot!” (projekta nr. 1-08/76/2020) ietvaros.