Aizvadīta pirmā projekta “Dod pieci! Esi apritē!” izbraukuma nodarbība

Publicēts:

16.maijā Valmieras tehnikumā aizvadītas pirmās divas izbraukuma nodarbība projekta “Dod pieci! Esi apritē!” ietvaros. Tajās ar interaktīvu materiālu, uzdevumu un spēļu palīdzību aicinājām jauniešus atsvaidzināt zināšanas aprites ekonomikas jēdzienos un jautājumos.  Šajās nodarbībās piedalījās aizrautīgi un zinātkāri jaunieši no pavāru un pārtikas produktu ražošanas tehniķu grupām.

Nodarbību laikā jauniešiem tiek dota iespēja padziļināti izprast Latvijā audzēta ābola dzīves ciklu, vedinot aizdomāties par to,  cik daudz un dažādus procesus ietver ne vien pats audzēšanas, bet arī ražošanas process, uzskatāmi ļaujot izsekot, kādas darbības un resursi tiek iekļauti un patērēti līdz tam brīdim, kamēr sulīgais auglis nonāk veikalā. Diskusijas laikā liela uzmanība tika pievērsta arī tam, kā galaproduktu – ābolu -  var izmantot pilnībā – ko darīt ar sēklām, mizām un izspiedām.

Jauniešiem bija  jāiejūtas arī pilsētvides plānošanas speciālista ādā, kur, ievērojot konkrētus nosacījumus, jāizveido videi, cilvēkiem un dzīvniekiem draudzīgs pilsētvides koncepts, aizdomājoties gan par jēgpilnu infrastruktūru, ekonomiskāko veidu, kā uzbūvēt velo celiņus, gan par to, kāpēc pilsētvidē vajadzīgi koki un ko tai dod urbānie mazdārziņi.

Visam pa vidu arī asprātīgi un izzinoši uzdevumi gan par aprites ekonomiku, gan citām šobrīd tik aktuālajām vides tēmām.

Aktīvo darbošanos noslēdza Latvijā iemīļotā CILPO.LV interaktīvā spēle, kura projekta ietvaros izstrādāta īpaši aprites ekonomikas tematam -  “Cilpo apritīgi”. Spēles laikā iespējams izkustināt kājas un caur izzinošām un asprātīgām jautājumu cilpām, aktualizēt jauniešos videi draudzīga dzīvesveida paradumu nostiprināšanos.

Šī mācību gada ietvaros plānotas vēl divas izbraukuma nodarbības:

  • 18. maijā Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā Priekuļos.
  • 29.maijā Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā Cēsīs.

Rudenī, mācību gadam atsākoties, tiksimies ar Smiltenes un Balvu tehnikuma jauniešiem. Projekts ar klātienes pasākumu dabas un tehnoloģiju parka URDA  teritorijā tiks noslēgts rudenī, ietverot dažādas aktivitātes – atkritumu poligona iepazīšanu, lekcijas, diskusijas un ražotāju pieredzes stāstus par resursu patēriņu un izmantošanu. Pasākuma laikā tiks apbalvotas arī ātrākās un precīzākās “Cilpo apritīgi” spēles komandas.

Biedrības veiktajām aktivitātēm iespējams sekot līdzi: FB: urda.lv, INST: urda_dtp .

Projektu “Dod pieci! Esi apritē!” (projekta reģistrācijas Nr. 1-08/89/2022) finansē Latvijas vides aizsardzības fonds , realizē "Daibes ilgtspējas centrs" sadarbībā ar SIA ZAAO dabas un tehnoloģiju parku URDA.